Kosmetyki na przebarwienia są świetną metodą na pozbycie się niechcianych przebarwień na skórze, które uznawane są za nieestetyczne. Osoby borykające się z tym problemem mogą skutecznie zniwelować je lub nie doprowadzić do ich powstawania – stosując innowacyjne i wysokowyspecjalizowane kosmetyki na przebarwienia, które posiadają w składzie dobroczynne składniki aktywne. Wysokiej jakości kosmetyki na przebarwienia powinny posiadać w pełni naturalny skład, pozbawiony konserwantów, silikonów czy innych środków petrochemicznych, gdyż tylko wtedy zagwarantują one świetną skuteczność oraz zbawienny wpływ na stan skóry. Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki na przebarwienia? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrych kosmetyków na przebarwienia.
Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki na przebarwienia?
Systematyczny, jak i prawidłowy rytuał pielęgnacyjny to fundament młodego oraz pięknego wyglądu skóry bez oznak przebarwień, dlatego też należy stosować kosmetyki na przebarwienia. Kupując kosmetyki na przebarwienia (niezależnie czy kupujemy kosmetyki na przebarwienia posłoneczne czy kosmetyki na przebarwienia po trądziku) warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, głównie na jego skład. Skład kosmetyków na przebarwienia powinien być w pełni naturalny oraz powinien zawierać wysokie stężenie składników aktywnych, gdyż mają one świetny wpływ na skórę człowieka. Ponadto, cenne jest, gdy składniki w kosmetykach na przebarwienia pochodzą z ekologicznych, certyfikowanych upraw a formuła została opracowana o najnowsze, innowacyjne technologie. Ponadto, kosmetyki na przebarwienia nie powinny zawierać żadnych silikonów, parabenów czy innych sztucznych środków. Jakie więc składniki powinny zawierać najlepsze kosmetyki na przebarwienia?
- Witamina C – najlepiej stabilna witamina C, najnowszej generacji o wysokim stężeniu. Witamina C działa przeciwstarzeniowo, rewelacyjnie poprawia koloryt skóry (rozjaśniająco poprawia wygląd skóry). Jest bardzo ważna w procesie depigmentacji tj. rozjaśnianiu przebarwień na skórze oraz w syntezie melaniny. Posiada działanie chroniące przed UV – wspomaga działanie, które wzmacnia pracę filtrów.
- Witamina E – witamina E nazywana jest witaminą młodości, ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Nawilża, wyrównuje koloryt skóry, delikatnie rozjaśnia ją, jak i opóźnia proces starzenia się skóry, działa odżywczo i regenerująco.
- Bakuchiol – bakuchiol to roślinny zamiennik retinolu, który wykazuje działanie retinol-like. Bakuchiol jest substancją pożądaną w kosmetykach na przebarwienia, gdyż wspomaga redukcję przebarwień, oprawia koloryt skóry, jak i niweluje zaczerwieniania, zmiękcza oraz wygładza skórę, jak i działa złuszczająco i normalizująco.
- Kwas azelainowy – kwas azelainowy jest bardzo ważny podczas redukcji przebarwień skóry – szczególnie w przypadku przebarwień po trądziku.
- Naturalne oleje, pozyskiwane z ekologicznych upraw np. olej ze słodkich migdałów, olej z pestek malin, olej winogrona, olej z owoców rokitnika, olej z żurawiny wielkoowocowej oraz inne – oleje posiadają dobroczynny skład, który świetnie wpływa na stan skóry. Wygładzają one skórę, wykazują działanie rozjaśniające oraz wspomagają skutecznie gojenie się stanów zapalnych. Oleje zapobiegają również powstawaniu nowych przebarwień skóry.
- Lanablue TM – zamiennik retinolu o błękitnym kolorze, pozyskiwany z alg. Błękitny zamiennik retinolu zawiera masę dobroczynnych składników – miedzy innymi witaminy z grupy B oraz aminokwasy, które regulują procesy złuszczania naskórka, niwelują przebarwienia skóry, zmniejszają liczbę zmarszczek i zapobiegają powstawaniu nowych, pobudzają produkcję kolagenu.
- Witaminy z grupy B – witaminy z tej grupy wykazują działanie hamujące syntezę barwnika, co powoduje rozjaśnianie przebarwień. Ponadto, stymuluje produkcję kolagenu, działa przeciwzapalnie i normalizująco.
Kosmetyki na przebarwienia jako profilaktyka problemów skórnych
Specjaliści podkreślają, iż istnieje kilka ważnych zasad związanych z profilaktyką przebarwień skórnych. Najważniejszą z nich jest jednak codzienne stosowanie kosmetyków na przebarwienia. Naturalne kosmetyki na przebarwienia to bardzo ważny, wręcz fundamentalny element w walce z różnorodnymi przebarwieniami skóry. Kosmetyki na przebarwienia należy stosować jak najwcześniej oraz systematycznie, wówczas istnieją ogromne szanse na całkowite zniwelowanie przebarwień. Pielęgnacja za pomocą specjalistycznych kosmetyków wydaje się być świetną alternatywą w stosunku do profesjonalnych oraz inwazyjnych zabiegów, niezależnie od pory roku oraz wieku osoby jej stosującej.
Literatura:
- Kocot M., Przebarwienia – etiologia i możliwości leczenia, Kosmetyka Profesjonalna, 2009.
- Jakimowicz-Klein B., Zmarszczki., 2006.
- Sienkiewicz A., Przebarwienia skóry., 2021.
- Senelle, Kosmetyki na przebarwienia – naturalne i ekologiczne – https://senelle.pl/kosmetyki-na-przebarwienia/.
- Prystupa-Chalkidis K., Przebarwienia skórne., w: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Noszczyk M. (red.), 2010.
- Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera., Kosmetologia estetyczna., 2015.
- Miękoś-Zydek B., Czyż P., Zaburzenia pigmentacji skóry – przebarwienia., w: Adamski Z., Kaszuba A. (red.), Dermatologia dla kosmetologów., 2008.
- Michalak M., Kucharczyk M., Słowik-Rylska M., Kręcisz B., Zaburzenia barwnikowe skóry. Przyczyny, leczenie i profilaktyka., 2021.
- Raszeja-Kotelba B., Bogdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się., 2002.
- Engler-Jastrzebska M., Kamm A., Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmenatcji., Kosmetologia estetyczna., 2019.
- Wolska H., Przebarwienia skóry i ich leczenie. Dermatol. Estet., 2000.
- Urbańska A., Zaburzenia barwnikowe jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna, 2003.
- Drewa G., Biologiczna i fizjologiczna rola melanin., Dermatologia Estetyczna, 2002.
- Pradecka D., Kaniowska E., Przebarwienia skóry – dlaczego powstają?, 2006.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2008.
- Bazela K., Tyszczuk B., Rogiewicz K., Dębowska R., Dzwigałowska A., Galas N.,
- Rassner G., Steiner U., Dermatologia., 2002.