Książki Młodzieżowe – Propozycje na 2020

Jaką książkę młodzieżową wybrać ? Ciekawe propozycje na 2020 ? Zobacz co najczęściej wybierane książki. Przeczytaj koniecznie i dowiedz się więcej!

Propozycje książek młodzieżowych na 2020

Umysł młodego człowieka nieustannie szuka odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań. W okresie dojrzewania, kiedy zaczynamy poznawać świat, innych ludzi, spotykamy się z coraz ważniejszymi dla nas problemami, dotyczącymi nie tylko szkoły, ale również pierwszych przyjaźni czy miłości, a także wkraczania w nieco inne ramy świata, które do tej pory były łatwiejsze. Książki młodzieżowe to także świetna alternatywa spędzania wolnego czasu, to przyjemność zatopienia się w lekturze w zaciszu domowym, by przeżywać te wszystkie sprawy i wydarzenia z bohaterami poznanymi na kartach książki. Wiele razy zapewne zauważyliście podobieństwo między Waszymi wewnętrznymi rozterkami, a tym, co aktualnie przeżywają bohaterzy książki. Dobra powieść dla młodzieży, wciągnie także niejedną dorosłą osobę, bo czyż nie jest miło znowu wczuć się w fabułę i mieć 16 lat? Co warto przeczytać w 2020 roku? Sprawdźmy.
Cafe plotka – Marta Fox

Lekka opowieść o Oli, która niebawem wejdzie w dorosłe życie, a przecież każdy wie jak ważną kwestią dla dojrzewającej młodzieży jest osiemnastka. Dla dziewczyn w tym wieku, wybranie się samej na osiemnastkę (szczególnie swoją) graniczy z porażką, dlatego nasza bohaterka wpada na pomysł, że odnajdzie przez Internet odpowiedniego wybranka, aby mógł on wcielić się w rolę jej chłopaka. Ponieważ po maturze, Ola zamierza spróbować swoich sił w szkole teatralnej, już przed osiemnastką przeprowadza poznanym w sieci chłopakom – casting, w wyniku którego wybiera jednego z nich. W rezultacie właśnie wtedy zaczynają się schody, ponieważ zaraz po udanych urodzinach, Ola pada ofiarą cyber plotki, która spędza jej sen z powiek. To opowieść o rzeczywistości dzisiejszego świata, o tym jak łatwo możemy zupełnie nieświadomie paść ofiarą pomówień, które rzucą cień na nasze życie. Kto okaże się przyjacielem, a kto wrogiem Oli? Odpowiedź czeka w książce.

Cafe plotka - Marta Fox
Tata ma dziewczynę – Ida Pierelotkin

Nietypowa i wyjątkowa książka, opisywana z perspektywy 10-letniego chłopca. Kuba nie wyróżnia się spośród reszty rozbieganych dzieciaków, podążających co dnia do szkoły, ale wewnątrz jego duszy od jakiegoś czasu tkwi niepokój, ponieważ jego rodzice kłócą się coraz częściej, aż w końcu pewnego dnia dowiaduje się, że tata podejmuje decyzję o wyprowadzeniu się. Od tego momentu nic już nie jest jak dawniej, a machina zmian w życiu Kuby uruchamia się. On sam, zagubiony w gąszczu zmian i narastających problemów czuje, że nic już się nie układa, a gdy dowiaduje się, że tata zamierza ułożyć sobie życie na nowo, dziesięciolatek wpada w totalne zwątpienie, że jeszcze kiedyś będą taką rodziną jak przed zawirowaniami. I co z tą nową dziewczyną taty? Dlaczego przestaje znajdować czas dla Kuby? Jak pogodzić się z tym, że już nigdy nie będzie tak, jak kiedyś? “Tata ma dziewczynę” to dająca do myślenia książka, która pokazuje nam co dzieje się w głowie 10-latka, w momencie gdy cała rodzina się rozpada, dla niego nie jest to jedynie ,,rozwód”, ale zmiana na jaką żaden 10-latek nie może być gotowy. Dla młodzieży, będącej w podobnej sytuacji jest to porównanie swoich uczuć z tymi, które szarpią Kubą, a dla innych może to być książka, która pozwoli zrozumieć dzieci, borykające się z podobnymi zawiłościami.

Tata ma dziewczynę - Ida Pierelotkin

Wszystko z winy pioruna – Arianna Leoni

Lekka opowieść o rodzeństwie Virginii i Leonie, którzy stanowią totalne przeciwieństwo. Ona jest poukładaną, spokojną dziewczyną, która nie sprawia żadnych kłopotów. Leon wręcz odwrotnie, nieustannie czaruje łobuzerskim uśmiechem, jest zbuntowany i ciągle ma mnóstwo pomysłów, niejednokrotnie także tych szalonych. W wyniku uderzenia pioruna (a przecież wiemy, że takie uderzenia bywają śmiertelnie niebezpieczne), to kontrastowe rodzeństwo zostało zamienione ciałami. Odtąd więc Virginia musi rodzić sobie w kręgu kolegów Leona, mimo że niejednokrotnie zachowania chłopaków są dla niej niezrozumiałe, a Leon musi nauczyć się zasad funkcjonowania w kobiecym towarzystwie, co w dodatku komplikuje fakt, że najlepsza przyjaciółka Virginii jest w nim zakochana. Jaki finał zyska ta ciekawa historia i co z niej wyniosą bohaterowie? To świetna opowieść o różnicach w damsko-męskim postrzeganiu świata. Czy zmiana wyszła im na dobre? Przekonasz się już niebawem.

Wszystko z winy pioruna - Arianna Leoni
Kredens pod Grunwaldem – Agnieszka Tyszka

Opowieść jest skierowana głównie dla młodzieży, ale fabuła jest tak interesująca, że z pewnością zachwyci się nią niejeden dorosły. Tytułowy “bohater” czyli kredens, tak jak się pewnie domyślacie – odegra w powieści niemałą rolę. Kornelia, uczennica pierwszej klasy liceum wiedzie spokojne życie, nie do końca absorbują ją szkolne zajęcia, które niejednokrotnie uważa za nudne i schematyczne, monotonne i wprost – nijakie, do tego dochodzi brak porozumienia z matką i ojczymem, który nie do końca zachowuje się właściwie w stosunku do matki Kornelii. Tymczasem babcia naszej bohaterki wskutek nieszczęśliwego pożaru musi przeprowadzić się do nich, a wraz z nią tytułowy kredens, o tajemniczej zawartości, która okaże się inspiracją do napisania pracy domowej przez Kornelię. Życie lubi zaskakiwać i oprócz kredensu, w życiu Korneli pojawi się ktoś jeszcze. Kim okaże się zagadkowy rycerz? I jaka będzie rola kredensu? Dowiedz się już dziś, sięgając po wyjątkowe opowiadanie A. Tyszki, które ma w sobie powiew tajemnicy i zagadki.

Kredens pod Grunwaldem - Agnieszka Tyszka

Trafiona, zatopiona – Joanna Nadin

Opowieść, która wciągnie Cię od początku, bo to historia o rzeczywistości, jaka rządzi zapewne większością szkół. Asha, zamożna nastolatka, mieszkająca w świetnej dzielnicy Londynu wiedzie udane życie, ma mnóstwo przyjaciół, modne ubrania, piękne mieszkanie, uczęszcza do prestiżowej szkoły i ma wszystko, czego tylko zapragnie. Bańkę komfortu i bezpieczeństwa burzy nagle wiadomość o chorobie jej mamy, co w rezultacie wiąże się z koniecznością zmiany mieszkania na ubogie w niebezpiecznej i biednej dzielnicy. Asha musi rozpocząć naukę w publicznej szkole, gdzie musi walczyć o przychylność najpopularniejszej dziewczyny w szkole. Przynależność do modnej grupy, jaką ma większość nastolatków w wieku Ashy, jest tak silna, że zgadza się ona na wykonywania wielu nieodpowiednich wyzwań, wymyślonych przez popularną dziewczynę, która widząc zaangażowanie naszej bohaterki, zaczyna niebezpiecznie przesuwać granicę. Czy Ashy uda się otrząsnąć i jaką rolę odegra w jej życiu pan McCardle? Czy Asha zrozumie, że najważniejsze jest być sobą i żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami czy zatraci siebie, wierząc w obietnicę przynależności do szkolnych gwiazd? To opowieść z morałem, nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy za jej pomocą zrozumieją mechanizm funkcjonowania wielu grup w szkolnej rzeczywistości.

Trafiona, zatopiona - Joanna Nadin

 

Dziewczyna z lustra – Romek Pawlak

Faustyna czyli Fusia nie miała łatwego dorastania, po utracie rodziców, co już samo w sobie jest ogromnym, dramatycznym przeżyciem, zostaje adoptowana przez ciocię, ale niestety musi przeprowadzić się w zupełnie inną część Polski. Nowe miejsca, nowi ludzi i zagubienie – to wszystko staje się Fusi codziennością. Cioci nie przelewa się, toteż dziewczynę nie stać na wiele modnych ubrań, którymi szczycą się koleżanki. Dokuczająca samotność, brak przyjaciół, stają się Fusi codziennością, w dodatku szkoła żyje aferą kradzieży, która też ma drugie dno. Ku zdziwieniu Faustyny ciocia postanawia pomóc chłopakowi z osiedla, który również ma pod górkę, a życie Fusi odmienia się, bo poznaje przyjaciółkę i intrygującego Jacka, a sprawy w końcu zaczynają się układać. Ale jak zapewne wiecie …szczęście bywa kruche, tak samo stało się w przypadku naszej bohaterki. To opowieść o zagubieniu, samotności i zaczynaniu wszystkiego od początku, o uczuciu wyalienowania i chęci zmian. Co takiego się wydarzy? Czy przyjaźń i miłość przetrwają taką próbę? Zajrzyj na karty książki “Dziewczyna z lustra” i poznaj odpowiedzi.

Dziewczyna z lustra - Romek Pawlak

Wszystkie propozycje znajdziesz na: https://www.akapit-press.pl/13-ksiazki-dla-mlodziezy.

Książki dla młodzieży poruszają wiele istotnych kwestii, które są niezwykle ważne dla młodych ludzi. Przyjaźń, miłość, samotność, rozczarowania, przygoda, szkoła, tajemnica i codzienność to tylko nieliczne zagadnienia, jakie odnajdziemy w młodzieżowej literaturze. Czytając, mamy dużo więcej czasu na refleksję i myślenie, co w dzisiejszym zabieganym świecie jest naprawdę rzadkością, dlatego warto powielać tą tradycję i przekazywać ją młodzieży w odpowiednich propozycjach literackich.Dodaj komentarz