Głównie ze względu na bezpieczeństwo tych, z którymi na co dzień pracują – muszą mieć aktualne wyniki badań na pasożyty i choroby zakaźne. Mowa między innymi o medykach, pracownikach gastronomii czy nauczycielach przedszkolnych. Czym jest książeczka sanepidowska i gdzie jeszcze jest niezbędna do pracy?
Czym jest tak zwana książeczka sanepidowska?
Książeczka sanitarno-epidemiologiczna dziś funkcjonuje, jako orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. W teorii, bo w praktyce istota badań pozostała ta sama, co dokładniej wyjaśnia artykuł na stronie: https://aleo.com/pl/blog/ksiazeczka-sanepidowska-cena-badania-waznosc/
Potrzebne do przeprowadzenia badań skierowanie uzyskasz od pracodawcy, choć nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, byś sam dopełnił niezbędnych formalności. Szczególnie gdy liczy się czas. W tym celu udaj się do najbliższego sanepidu, a wyniki wykonanych badań przestaw lekarzowi medycyny pracy. Na ich podstawie medyk wystawi Ci orzeczenie lekarskie.
Badania, którym zostaniesz poddany, dotyczyć będą ewentualnego nosicielstwa prątków gruźlicy, pałeczek duru brzusznego, durów rzekomych typu A, B i C oraz bakterii Salmonelli czy Shigella. Zanim jednak zdecydujesz się na ich wykonanie – dowiedz się, czy rzeczywiście ubiegasz się o pracę z podwyższonym ryzykiem przeniesienia choroby zakaźnej lub pasożytniczej na inne osoby.
W jakich branżach wyrobienie książeczki sanepidowskiej jest konieczne?
Aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne muszą wykonywać pracownicy kilku, różnych branż. Do takowych zobowiązani są przede wszystkim ci, którzy pracują w gastronomii i sektorze medycznym.Chodzi między innymi o kucharzy, kelnerów, pracowników sklepów spożywczych, ludzi pracujących przy produkcji leków oraz wszystkich pracowników szpitali i ośrodków zdrowia – lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, opiekunów osób starszych.
Poza tym, do wyrobienia i uzupełniania książeczki sanitarno-epidemiologicznej zobowiązani są także pracownicy handlu i sektora usług okołospożywczych. Wśród nich wymienić trzeba kontrolerów jakości, sprzedawców w sklepach spożywczych lub mięsnych, piekarzy, cukierników.
Na nich lista zawodów delegowanych na wskazane badania się jednak nie kończy. Kontrole zdrowotne w zakresie chorób zakaźnych muszą też przeprowadzać osoby zajmujące się edukacją wczesnoszkolną, czyli pracujące z dziećmi do 6 roku życia.
Zwolnienia chorobowe i badania pracownicze a książeczka sanepidowska
Przejście na czasowe zwolnienie chorobowe oraz wyniki pozostałych badań kontrolnych i okresowych nie muszą być odnotowywane w książeczce sanitarno-epidemiologicznej. Dokumenty przetrzymywane są bowiem w aktach osobowych danego pracownika.
Poza tym lekarze wystawiają dziś zarówno e-recepty, jak i zwolnienia online. Pracodawcy elektroniczne dokumenty, w tym zwolnienia lekarskie widzą więc na koncie PUE ZUS.
Zwolnienie może wystawić internista, specjalista danej dziedziny lub lekarz zajmujący się zdrowiem psychicznym. O tym, jak uzyskać zwolnienie lekarskie przeczytasz na stronie: https://aleo.com/pl/blog/zwolnienie-od-psychiatry-co-warto-wiedziec/
Jak widać, książeczka, choć konieczna w niektórych branżach, w innych jest całkowicie niepotrzebna. We wszystkich pozostałych wystarczą bowiem odpowiednio skompletowane akta osobowe.
Artykuł sponsorowany