Proces starzenia się skóry zależny jest od wielu zewnętrznych i wewnętrznych czynników, które razem powodują zmiany, zauważalne w postaci zmniejszenia jędrności, zwiotczenia, przebarwień, a także zmarszczek. Kontakt z promieniami słonecznymi może być dla organizmu bardzo pozytywny z uwagi na syntezę witaminy D zachodzącą pod wpływem promieni słonecznych jednak warto wiedzieć, jak chronić skórę przed promieniowaniem, mogącym wpływać na tempo i zakres zmian.
Promieniowanie słoneczne – jak wpływa na skórę?
Słoneczne promieniowanie składa się z trzech rodzajów fal świetlnych. Promienie widzialne są tymi, które dostrzega nasza siatkówka, promienie IR (podczerwień) odpowiadają za odczuwanie ciepła, natomiast promienie UV (ultrafiolet) bezpośrednio dotyczą wpływu na skórę, powodując m. in. efekt opalenizny. Wśród promieniowania ultrafioletowego rozróżniamy promienie UVA, które stanowią aż 95% całego promieniowania UV i mają najdłuższy zakres. Promienie te o długości fali od ok 320 do 400 nm docierają do głębokich warstw skóry oraz struktury komórkowej. Promienie UVB, których jest około 5% odpowiadają za tworzenie się rumienia na skórze i silny efekt opalenizny krótkotrwałej, mogą powodować podrażnienie po intensywnej styczności ze słońcem. Promienie UVC w większości nie przenikają przez warstwę ozonową i tym samym nie dotyczą nas podczas opalania.
Opalanie się – dlaczego powoduje starzenie się skóry?
Opalanie się w słonecznych promieniach może być niebezpieczne dla skóry. W wyniku intensywnej, długotrwałej ekspozycji słonecznej skóra może być narażona na wnikanie promieniowania UVA w głąb jej warstw, co powoduje uszkodzenie struktury komórek DNA, a proces fotostarzenia się widoczny jest w postaci zwiotczenia skóry, tworzenia się trudnych do usunięcia przebarwień lub zmian trądzikowych w postaci trądziku różowatego. Za starzenie się skóry odpowiedzialne jest przede wszystkim podstępne promieniowanie UVA, które działa również przez odzież, szyby i groźne jest nie tylko latem, ale przez cały rok.
Promieniowanie UVA – jak chronić skórę przed fotostarzeniem?
Proces fotostarzenia się skóry oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu skóry, w tym bardzo niebezpiecznego czerniaka można ograniczać bezpiecznie korzystając ze słońca i wprowadzając skuteczną ochronę. Na promieniowanie UVA warto stosować wysokiej jakości kosmetyki, zawierające filtr UVA, nie tylko UVB, chroniący skórę przed oparzeniem słonecznym. Warto stosować antyoksydanty oraz unikać ekspozycji słonecznej wtedy, gdy nasza skóra nie jest zabezpieczona kosmetykami. Szczególnie należy zwrócić uwagą na kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które powinny zawierać filtr przeciwsłoneczny o wartości SPF, dopasowanej do karnacji. Należy używać go przez cały rok nie zapominając o szczególnej ochronie zimą, gdy światło słoneczne odbija się od pokrywy śnieżnej oraz latem, gdy korzystamy z wodnych kąpieli.
Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?
Bezpieczne korzystanie ze słońca, cennego dla organizmu przede wszystkim ze względu na syntezę witaminy D możliwe jest w rozsądnej ilości oraz przy dobrze dobranej ochronie skóry. W godzinach najbardziej intensywnego promieniowania czyli pomiędzy 10.00, a 15.00 należy unikać opalania się, skórę warto przygotować do kąpieli słonecznej, odpowiednio ją nawilżając. Preparat z filtrem warto zastosować na pół godziny przed opalaniem, by zdążył się wchłonąć, a podczas ekspozycji powtarzać ochronę. Jeśli korzystasz z kąpieli wodnej, nawet co 20 minut.