Konsultacje zdalne, w czasie których może być wystawiona recepta online, to rozwiązanie, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Przede wszystkim jego zaletą jest szybki dostęp do lekarza, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty, dojazdu do przychodni i oczekiwania w kolejkach. Czy jednak to wyłącznie opcja na nagłe wypadki?
Czym są recepty online i czy są legalne?
Cyfryzacja w polskiej służbie zdrowia wiąże się z licznymi udogodnieniami dla pacjentów, a jednym z nich jest wprowadzenie telemedycyny. Konsultacje z lekarzem przez telefon, czy też zdalne konsultacje z lekarzem zyskały popularność szczególnie w czasie pandemii, jednak jest to rozwiązanie cenione dziś nie tylko ze względu na możliwość ograniczenia kontaktów społecznych. W czasie konsultacji zdalnej z lekarzem możliwe jest otrzymanie recepty online. Jest to wygodna opcja, gdy pacjent pilnie potrzebuje konkretnych leków, a nie może w porę umówić się na stacjonarną wizytę do lekarza, gdyż receptę można otrzymać zaledwie w kilka minut.
Niewątpliwie jedną z największych zalet konsultacji z lekarzem przez Internet jest oszczędność czasu. Pacjent nie musi rezerwować wizyty z wyprzedzeniem i poświęcać czasu na dodzwonienie się do przychodni, więc można zapomnieć o znienawidzonym przez wielu zdaniu „…jesteś XX w kolejce…” odtwarzanym przez automat w przychodni. Nie trzeba również do przychodni dojeżdżać, co stanowi utrapienie nie tylko dla osób bez samochodu, ale również zmotoryzowanych, którzy muszą stać w korkach w dużych miastach, a potem martwić się o miejsce na parkingu. Omija się również problem oczekiwania na wizytę w długiej kolejce z innymi chorymi pacjentami.
Wystawianie recepty online – kto oferuje?
Obecnie niejedna przychodnia online oferuje możliwość konsultacji zdalnych z lekarzami, które mogą odbyć się praktycznie od ręki, bez wcześniejszej rejestracji. Wystawianie recepty online możliwe jest, chociażby na stronie NaszaRecepta.pl, gdzie recepta online może być gotowa zaledwie w kilka chwil. Nie trzeba też jednocześnie martwić się, że realizacja recepty online będzie wiązać się z jakimikolwiek problemami, gdyż przebiega ona standardowo, bez względu na formę kontaktu z lekarzem.
Oczywiście również w czasie konsultacji zdalnych przeprowadzany jest z pacjentem wywiad lekarski, na podstawie którego lekarz stwierdza zasadność wystawienia recepty w danym przypadku. Nie jest to zatem tak, że e-recepty online wystawiane są automatycznie, jedynie na podstawie tego, że pacjent dokona opłaty. Płaci się za konsultację prywatną z lekarzem, a nie za wystawienie e-recepty, gdyż to jest zawsze bezpłatne.
Kiedy przychodnia online może okazać się pomocnym rozwiązaniem?
Konsultacje zdalne, których efektem może być wystawiona przez lekarza recepta online, to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu różnych przypadkach. Niewątpliwie jest to doskonała opcja na nagłe wypadki, gdy pacjent pilnie potrzebuje leki. Może być to rozwiązanie pomocne np. gdy pacjent nie dopilnował kończącego się opakowania, a potrzebuje zachować ciągłość terapii, czy też w przypadku antykoncepcji awaryjnej, którą należy zażyć szybko. Nagłe wypadki to jednak nie jedyne wskazanie do wykorzystania tego rozwiązania.
- Będzie dobrą opcją na ograniczenie ryzykownych kontaktów społecznych, w tym szczególnie w sezonie infekcyjnym.
- To opcja na większą anonimowość, gdy pacjent potrzebuje leków na schorzenia uznawane za wstydliwe.
- To dobre rozwiązanie w dni i godziny, gdy stacjonarne placówki nie przyjmują lub terminy oczekiwania do lekarza są długie.
- Będzie to również przydatne rozwiązanie dla osób o ograniczonej mobilności, w tym np. w związku z opieką nad małym dzieckiem.
- To także dobra opcja w kwarantannie, która co prawda aktualnie została zniesiona, ale jeszcze do niedawna mocno dawała się we znaki.