Uprawa Storczyków – Poznaj Sekretne Sposoby, Po Których Storczyki Rosną Jak Szalone!

Storczyki to bardzo subtelne i tajemnicze kwiaty, które wnoszą mnóstwo elegancji do każdego pomieszczenia. Potrafią kwitnąć miesiącami, a ich ciekawe barwy i kształty wprawiają nas w zachwyt.

Można powiedzieć, że moda na storczyki nadal trwa. Jeśli już jesteście posiadaczami tej pięknej rośliny, warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji storczyków, aby piękne nam kwitły.



źródło: pinterest.co.kr

1. Odmiany storczyków

Zazwyczaj przed zakupem zastanawiamy się jaką odmianę storczyka wybrać. Zależy nam na tym, aby pięknie wyglądał i równocześnie był łatwy w pielęgnacji. Zazwyczaj na początek hodowcy storczyków polecają odmianę Phalaenopsis – możemy go kupić w bardzo przystępnej cenie. Inni zaś wskazują na Dendrobium – jako mało wymagającą i łatwą w pielęgnacji odmianę. Vandy uważana jest, jako odmiana trudna w uprawie – odradzana dla początkujących hodowców.

2. Jak kupować storczyka

Obecnie w marketach i centrach handlowych możemy spotkać mnóstwo storczyków w pięknych kolorach i atrakcyjnych cenach. Przed wyborem konkretnej rośliny należy zwrócić uwagę nie tylko na piękne kwiaty, ale także na system korzeniowy. Nie należy kupować storczyka z uschniętymi i zgniłymi korzeniami. Zdrowy system korzeniowy u storczyków to podstawa!

3. Podlewanie

Nawadnianie storczyków to bardzo ważny zabieg podczas pielęgnacji. Do podlewania storczyków należy używać letniej wody.

Podlewanie, jak i zraszanie storczyków najlepiej przeprowadzić rankiem, aby do wieczora wyschły. W ten sposób możemy uniknąć wielu chorób, które lubią atakować storczyki.

Zalecane są także kąpiele wodne. Do miski napełnionej wodą wkładamy doniczkę ze storczykiem. Odstawiamy na 15 minut, po czym kładziemy na podstawkę, a po kilkunastu minutach wylewamy nadmiar wody z podstawki.



4. W jakim miejscu stawiać storczyki?

Podczas pielęgnacji storczyków należy zapewnić im odpowiednią ilość światła dziennego. Oczywiście każda odmiana potrzebuje inne ilości.

Po czym więc poznać czy storczyk ma za mało światła? Po tym, iż wówczas ciemnozielone liście robią się matowe, storczyk nie kwitnie lub ma bardzo mało kwiatów. W takim wypadku warto go przenieść w miejsce o większej ilości światła.

Przy zbyt dużym nasłonecznieniu liście storczyków mogą ulec poparzeniu. Stają się szorstkie i nabierają czerwonego koloru. Stożek wzrostu staje się karłowaty, a kolejne liście żółkną.

5. Nawożenie

Na rynku można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju nawozów do storczyków. Warto, aby stosować się z zaleceniami producenta. Pamiętaj – lepiej mniej niż za dużo!

6. Temperatura

Przyjmuje się, że storczyki w okresie letnim najlepiej czują się w temperaturze 24 stopnie, zimą zaś 18 stopni. Na piękne kwitnienie storczyków dobrze wpływają wahania temperatury między nocą a dniem. W lecie możemy je wynieść na zacieniony balkon, zimą zaś zakręcić kaloryfer na noc.

7. Przesadzanie

Storczyki przesadzamy wówczas, gdy dolna część nie mieści się w obecnej doniczce. Jeśli do tej pory nasz storczyk rósł w plastikowej doniczce, kupujemy taką samą, lecz nieco większą.

8. Podłoże

Storczyki powinno mieć lekkie i dobrze przepuszczalne podłoże. Możemy kupić gotowe podłoże lub je stworzyć z kory sosnowej, kawałków styropianu, węgla drzewnego i mchu torfowca.


Dodaj komentarz

dwadzieścia − siedem =