ABC domowej apteczki – co musi się w niej znaleźć?

Nigdy nie wiesz, kiedy dopadnie Cię ból gardła, głowy czy gorączka. Zamiast zastanawiać się, gdzie jest najbliższa apteka i czy będzie czynna, zaopatrz się w podstawowe lekarstwa. Podpowiadamy, jak najlepiej skompletować domową apteczkę i które leki wybrać. Zdradzamy, że ani rusz bez klasycznego paracetamolu oraz tabletek na gardło. Sprawdź!
Tabletki na gardło

Do grona niezbędników, które powinny trafić do domowej apteczki, zaliczymy bez wątpienia leki na gardło. Ból może być objawem przeziębienia, anginy czy innej mniejszej infekcji, ale także objawem choroby zakaźnej, jak choćby różyczki, świnki odry czy ospy wietrznej. Na tę przypadłość cierpią też osoby przebywające na co dzień w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz osoby pracujące głosem, jak nauczyciele i radiowcy. 

Leki na gardło występują najczęściej w postaci pastylek oraz tabletek do ssania, płynów do płukania, syropów oraz w postaci aerozoli, co sprawdzi się szczególnie w przypadku dzieci. Co ciekawe, dostępne są nawet lizaki na ból gardła. 

Wracając zaś do pastylek i tabletek na gardło, to bez problemu duży ich wybór znajdziesz w aptece, na przykład w aptece Nowa Farmacja. Preparaty te mają za zadanie łagodnie znieczulić wrażliwą okolicę, odkazić ją oraz zadziałać przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, ułatwiając przełykanie. Jeśli ból jest bardzo silny, wówczas przyda się tabletka z paracetamolem lub z ibuprofenem.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Ból gardła nie jest jedyną dolegliwością, z jaką możesz się mierzyć. Często pojawia się też ból głowy, brzucha czy pleców oraz gorączka. W takiej sytuacji potrzebne będą leki ze wspomnianym wyżej paracetamolem (działającym przeciwbólowo i przeciwgorączkowo) lub z ibuprofenem (działającym przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie). Sprawdzą się one i dorosłym, i dzieciom – jednak ważne jest odpowiednie dawkowanie i stosowanie się do informacji widniejących na opakowaniu oraz na ulotce.

A skoro mowa o lekach przeciwgorączkowych, to nie zapomnij jeszcze o termometrze. Ten pozwoli Ci monitorować temperaturę ciała. Do wyboru masz termometr rtęciowy (niedostępny w sprzedaży, ale wiele osób dalej ma go w swoich domach), elektroniczny bądź bezdotykowy.
Leki na kaszel

Kolejnym problemem jest kaszel, który może utrudniać codziennie funkcjonowanie, szczególnie w miejscu pracy oraz w nocy. W apteczce zrób zatem miejsce na syrop przeciwkaszlowy – na kaszel mokry, na kaszel suchy lub działający na oba naraz. Przed użyciem zapoznaj się jednak z zaleceniami producenta. To ważne, bo nie wszystkie syropy możesz przyjmować przed snem. Niektóre mają działanie silnie wykrztuśne, więc trudno byłoby Ci zmrużyć oczy po ich wypiciu.

Leki na katar

Poza wyżej wymienionymi tabletkami na gardło oraz środkami przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi i przeciwkaszlowymi przydadzą się niewątpliwie także leki na katar. Towarzyszy od infekcji bakteryjnej górnych dróg oddechowych, ale też alergii. Zaopatrz się więc w spray do nosa, krople do nosa lub plastry aromatyczne. W rozrzedzaniu zalegającej wydzieliny świetnie sprawdzą się inhalacje z soli fizjologicznej.

Podsumowując, apteczka domowa powinna być zawsze skompletowana, tak by w kryzysowym momencie można było sięgnąć po tabletkę na gardło, syrop przeciwkaszlowy czy środek przeciwbólowy. Gdy zdrowie szwankuje, lepiej kurować się w swoich czterech ścianach i nie szukać w okolicy otwartej placówki farmaceutycznej. Oczywiście nie zapominaj o plastrach i opatrunkach, które przydadzą się w razie skaleczenia. Sprawdź zatem, czy Twoja apteczka nie potrzebuje uzupełnienia!Dodaj komentarz

jeden × 1 =