Co na nadmierne rogowacenie naskórka? Najlepsze składniki emolientów

Choć każdy zna słowo emolient, nie każdy wie, czym właściwie emolient jest. Nazwa pochodzi od „emollire” – łacińskiego czasownika oznaczający „zmiękczać”. Emolienty to zarówno kosmetyki, jak i składniki dermokosmetyków, które nawilżają i zmiękczają skórę. Są rekomendowane jako uzupełnienie terapii w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy nadmiernego rogowacenia skóry. Zaleca się je też w pielęgnacji cery wrażliwej, alergicznej i suchej. Jak działają? Które składniki emolientów warto wybierać na co dzień?




Jak działają emolienty?

Emolienty odżywiają, regenerują, zmiękczają i nawilżają skórę. Zapobiegają również utracie wody z naskórka, ponieważ odbudowują barierę hydrolipidową – polepszają jej szczelność. Mają właściwości liofilowe, co oznacza, że rozpuszczają się w tłuszczach, natomiast nie rozpuszczają się w wodzie. Z tego względu, gdy posmarujesz się emolientem, wyczujesz na skórze cieniutką warstewkę, która powinna się utrzymywać, aż do kolejnego prysznica. Ten film wygładza i uelastycznia skórę. Emolienty wprowadzają również równowagę w procesach rogowacenia i złuszczania naskórka.

Kto powinien stosować emolienty?

Dermatolodzy zalecają stosowanie emolientów u osób, które zmagają się z różnymi dermatozami, jak na przykład nadmierne rogowacenie skóry czy AZS. Możesz po nie sięgać, gdy zauważysz odwodnienie skóry, objawiające się suchością naskórka, jego nadmiernym złuszczaniem i podrażnieniami.

Z emolientów powinny korzystać też osoby ze skórą wrażliwą, podrażnioną, nadwrażliwą czy alergiczną. Balsamy z emolientami wskazane są po wakacjach jako sposób na odbudowę bariery hydrolipidowej i przywrócenie nawodnienia skóry. Jest też grupa emolientów, które mogą stosować najmłodsi od 1. dnia życia.




Jakie są rodzaje emolientów?

Grupa emolientów jest bardzo zróżnicowana. Zalicza się do nich na przykład:

  • kwasy tłuszczowe pochodzenia syntetycznego i naturalnego,
  • oleje mineralne,
  • masła i olejki roślinne,
  • fosfolipidy i sterole,
  • cholesterol,
  • lanolinę,
  • alantoinę i pantenol.

Emolienty jako grupa kosmetyków zawierają substancje wiążące wodę w naskórku, takie jak kwas hialuronowy, składniki okluzyjne, które tworzą barierę ochronną oraz odbudowujące funkcje skóry, takie jak ceramidy. Emolientem może być każdy dermokosmetyk, który zawiera zmiękczające, natłuszczające, nawilżające i ochronne substancje – bez względu na jego funkcje. Może to być zarówno emulsja do kąpieli, jak i serum do twarzy.

Jak korzystać z emolientów, gdy skóra nadmiernie rogowacieje?

Nadmierne rogowacenie skóry uwidacznia się zwykle na łokciach i kolanach. Możesz też zauważyć, że skóra na nogach robi się chropowata po goleniu – to symptom rogowacenia mieszkowego. Rób regularnie peelingi delikatnie złuszczające martwy naskórek i zadbaj o nawilżenie dobrym dermokosmetykiem z zwartością emolientów, na przykład nawilżającym balsamem z ceramidami. Jego formuła powinna być tak dopracowana, by nawilżyć i komfortowo natłuścić skórę.

Aplikuj produkt po każdym skorzystaniu z prysznica. Nie bierz długich kąpieli, by nie potęgować odparowywania wody z naskórka. Zastąp kąpiel letnim prysznicem. Do mycia użyj łagodzącej emulsji z zawartością naturalnych olejków, alantoiny, pantenolu czy kwasu laktobionowego. Szybko zauważysz, jak skóra staje się miękka, nawilżona i gładka. 



Dodaj komentarz

2 × jeden =