Domowe Sposoby na MSZYCE – Sprawdź jak Je Zwalczyć i Uratować Swoje Rośliny





Mszyce to duże utrapienie wielu ogrodników. Powinniśmy je bardzo szybko zwalczać, gdyż ograniczają one wzrost naszych roślin, a także mogą przenosić różnego rodzaju choroby.

 

Jak wyglądają mszyce?

Są to małe owady, osiągające wielkość od 2 do 5 mm. Niektóre z nich są uskrzydlone, inne zaś nie posiadają skrzydeł. Owady te mogą być koloru zielonego, żółtego, kremowego, pomarańczowego i czarnego.

Mszyce zawsze występują w koloniach po kilkadziesiąt osobników. Żerują najczęściej na młodych pędach i liściach. Z czasem opanowują roślinę w całości i bardzo szybko przenoszą się na sąsiednie. Mszyce pojawiają się zazwyczaj w drugiej połowie maja oraz później w lecie.

Rośliny podczas żerowania mszyc są bardzo osłabione. Nie pojawiają się one znikąd – przelatują na rośliny z zarośli i chwastów. Owady rozmnażają się bardzo szybko, dlatego też musimy w odpowiednim czasie zareagować i podjąć odpowiednie działania w celu ich zwalczenia. Poniżej znajdziecie skuteczne, domowe sposoby na mszyce, które pozwolą Wam uratować swoje rośliny.

Domowe sposoby na mszyce

MLEKO

Jeden ze sposobów to oprysk z mleka, a dokładniej mleko z dodatkiem wody w proporcjach 1:1. Tak powstałym preparatem należy spryskać roślinę. Powinno być to świeże mleko od krowy. Preparat wykonany z mleka z kartonu może nie przynieść żadnych rezultatów. Opinie na ten temat są różne.

SZARE MYDŁO

Jeśli mamy w domu szare mydło, możemy wykonać domowy oprysk z jego dodatkiem. Należy rozpuścić ok. 20g szarego mydła w litrze wody. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody, wówczas mydło szybciej się rozpuści. Po ostygnięciu tak powstałym preparatem pryskamy rośliny.

GNOJÓWKA Z POKRZYW

Do pięciolitrowego pojemnika wrzucamy 0,5 kg pociętych pokrzyw i zalewamy wodą. Przez okres 2 tygodni codziennie mieszamy. Po ustaniu procesu fermentacji zakręcamy naczynie. Powstałą gnojówkę rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:15 i pryskamy rośliny.



WYWAR Z CEBULI

Około 75 g cebuli siekamy na drobne kawałki. Zalewamy 10 l wody i gotujemy przez 0,5 h na małym gazie. Po ostudzeniu wywar jest gotowy. Dobrze działa nie tylko na mszyce, ale także na różnego rodzaju choroby grzybowe.

WYCIĄG Z CZOSNKU

Mielimy 250 g czosnku i zalewamy 10 l wody. Całość pozostawiamy na 24 h. Po upływie czasu preparat jest już prawie gotowy. Przed wykonaniem oprysku należy go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1.

WYCIĄG Z MNISZKA LEKARSKIEGO

Sposobem na mszyce jest także wyciąg z tak zwanego mlecza. Do wykonania preparatu potrzebne nam będzie 400 g liści mniszka lekarskiego, które zalewamy 10 l wody. Pozostawiamy na 3 godziny. Tak powstałym preparatem pryskamy rośliny zaatakowane przez mszyce.

źródło: pxhere.com


Dodaj komentarz

18 + czternaście =