Medycyna mitochondrialna zajmuje się badaniem i leczeniem chorób związanych z funkcjonowaniem mitochondriów – organelli znajdujących się wewnątrz komórek, odpowiedzialnych za produkcję energii niezbędnej do życia. Chociaż ta dziedzina medycyny przynosi wiele nadziei na przyszłość, wokół niej krążą pewne mity i nieporozumienia. Najwyższy czas się z nimi rozprawić!
Mit: choroby związane z mitochondriami są rzadkie
W rzeczywistości mitochondriopatie (schorzenia występujące przez uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania mitochondrialnych szlaków metabolicznych, jak i samych mitochondriów) są powszechniejsze, niż można by przypuszczać. Często jednak są one mylone z innymi chorobami, co prowadzi do błędnej diagnozy.
Możemy wyróżnić mitochondriopatie pierwotne i wtórne. Te pierwsze są wrodzone, mają podłoże genetyczne i wynikają z mutacji w mitochondrialnym DNA. Najczęściej dziedziczone są od matki i zazwyczaj wykrywane tuż po urodzeniu. Z kolei wtórne są wywołane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak m.in. stres, niedobory mikroelementów czy infekcje. Mitochondria są obecne we wszystkich tkankach, dlatego patologiczne zmiany w komórkach mogą dotyczyć każdego narządu – nerek, serca wątroby, oczu, uszu czy trzustki, a także komórek mózgu, nerwów i mięśni. Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów może doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.
Mit: medycyna mitochondrialna jest niekonwencjonalna
Medycyna mitochondrialna jest często postrzegana jako rozwiązanie niekonwencjonalne. Tak naprawdę jednak stanowi ona gałąź współczesnej medycyny. Czym się zatem wyróżnia? Przede wszystkim holistycznym podejściem do organizmu – w medycynie mitochondrialnej stosuje się leczenie przyczynowe, a nie objawowe. Medycyna mitochondrialna niesie ze sobą realną szansę na znalezienie prawdziwej przyczyny dolegliwości oraz skuteczną terapię składnikami odżywiającymi nasze mitochondria, czyli mitoceutykami. Czym one są? To preparaty stosowane w celu ochrony i wsparcia funkcji mitochondriów (m.in. wytwarzania energii ATP), które zawierają odpowiednią formę witamin, mikro i makroelementów, enzymów – tego typu suplementy znajdują się w ofercie sklepu Mito–Pharma.pl.
Fakt: medycyna mitochondrialna bazuje na wiedzy biochemicznej
W każdej sekundzie w naszym organizmie toczą się rozmaite procesy biochemiczne związane między innymi z syntezą, rozkładem, transportowaniem, magazynowaniem itp. Wiedza na temat tych procesów oraz ich specyfiki jest niezbędna, by dobrać odpowiednią terapię. Niewłaściwy dobór leczenia może doprowadzić do groźnych powikłań. Wspomniane wcześniej mitoceutyki hamują rozwój i powstawanie stanów zapalnych. Dlatego badania diagnostyczne wykonywane w medycynie mitochondrialnej mają na celu znalezienie przyczyny choroby związanej z mechanizmami biochemicznymi.
Fakt: medycyna mitochondrialna to szansa na wygranie z chorobami cywilizacyjnymi
Medycyna mitochondrialna oferuje nowe możliwości nie tylko w profilaktyce, ale również leczeniu pozornie nieuleczalnych chorób, których przyczyna tkwi właśnie w mitochondriach komórek. Obecnie jest ona stosowana pomocniczo w leczeniu wielu schorzeń, w tym:
- stwardnienia rozsianego;
- niedoczynności tarczycy;
- chorób przewlekłych, np. boreliozy;
- reumatoidalnego zapalenia stawów;
- otyłości;
- cukrzycy typu II;
- po udarach mózgu;
- w zespole wypalenia zawodowego.
Dodatkowo terapia mitochondrialna przynosi wiele korzyści, a wśród nich warto wyróżnić m.in.: zwiększenie odporności organizmu, poprawę kondycji organizmu, zwiększenie sił witalnych i energii, lepszą koncentrację itd.