Fakty i mity o medycynie mitochondrialnej

Medycyna mitochondrialna zajmuje się badaniem i leczeniem chorób związanych z funkcjonowaniem mitochondriów – organelli znajdujących się wewnątrz komórek, odpowiedzialnych za produkcję energii niezbędnej do życia. Chociaż ta dziedzina medycyny przynosi wiele nadziei na przyszłość, wokół niej krążą pewne mity i nieporozumienia. Najwyższy czas się z nimi rozprawić!
Mit: choroby związane z mitochondriami są rzadkie 

W rzeczywistości mitochondriopatie (schorzenia występujące przez uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania mitochondrialnych szlaków metabolicznych, jak i samych mitochondriów) są powszechniejsze, niż można by przypuszczać. Często jednak są one mylone z innymi chorobami, co prowadzi do błędnej diagnozy. 

Możemy wyróżnić mitochondriopatie pierwotne i wtórne. Te pierwsze są wrodzone, mają podłoże genetyczne i wynikają z mutacji w mitochondrialnym DNA. Najczęściej dziedziczone są od matki i zazwyczaj wykrywane tuż po urodzeniu. Z kolei wtórne są wywołane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak m.in. stres, niedobory mikroelementów czy infekcje. Mitochondria są obecne we wszystkich tkankach, dlatego patologiczne zmiany w komórkach mogą dotyczyć każdego narządu – nerek, serca wątroby, oczu, uszu czy trzustki, a także komórek mózgu, nerwów i mięśni. Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów może doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. 

Mit: medycyna mitochondrialna jest niekonwencjonalna 

Medycyna mitochondrialna jest często postrzegana jako rozwiązanie niekonwencjonalne. Tak naprawdę jednak stanowi ona gałąź współczesnej medycyny. Czym się zatem wyróżnia? Przede wszystkim holistycznym podejściem do organizmu – w medycynie mitochondrialnej stosuje się leczenie przyczynowe, a nie objawowe. Medycyna mitochondrialna niesie ze sobą realną szansę na znalezienie prawdziwej przyczyny dolegliwości oraz skuteczną terapię składnikami odżywiającymi nasze mitochondria, czyli mitoceutykami. Czym one są? To preparaty stosowane w celu ochrony i wsparcia funkcji mitochondriów (m.in. wytwarzania energii ATP), które zawierają odpowiednią formę witamin, mikro i makroelementów, enzymów – tego typu suplementy znajdują się w ofercie sklepu Mito–Pharma.pl.
Fakt: medycyna mitochondrialna bazuje na wiedzy biochemicznej

W każdej sekundzie w naszym organizmie toczą się rozmaite procesy biochemiczne związane między innymi z syntezą, rozkładem, transportowaniem, magazynowaniem itp. Wiedza na temat tych procesów oraz ich specyfiki jest niezbędna, by dobrać odpowiednią terapię. Niewłaściwy dobór leczenia może doprowadzić do groźnych powikłań. Wspomniane wcześniej mitoceutyki hamują rozwój i powstawanie stanów zapalnych. Dlatego badania diagnostyczne wykonywane w medycynie mitochondrialnej mają na celu znalezienie przyczyny choroby związanej z mechanizmami biochemicznymi. 

Fakt: medycyna mitochondrialna to szansa na wygranie z chorobami cywilizacyjnymi 

Medycyna mitochondrialna oferuje nowe możliwości nie tylko w profilaktyce, ale również leczeniu pozornie nieuleczalnych chorób, których przyczyna tkwi właśnie w mitochondriach komórek. Obecnie jest ona stosowana pomocniczo w leczeniu wielu schorzeń, w tym: 

  • stwardnienia rozsianego;
  • niedoczynności tarczycy;
  • chorób przewlekłych, np. boreliozy;
  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • otyłości;
  • cukrzycy typu II;
  • po udarach mózgu;
  • w zespole wypalenia zawodowego.

Dodatkowo terapia mitochondrialna przynosi wiele korzyści, a wśród nich warto wyróżnić m.in.: zwiększenie odporności organizmu, poprawę kondycji organizmu, zwiększenie sił witalnych i energii, lepszą koncentrację itd.Dodaj komentarz

2 × dwa =