Fusy z Kawy w Ogrodzie – Sprawdź Jak Mogą Pomóc Twoim Roślinom





Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. My, Polacy ją uwielbiamy i wypijamy jej naprawdę sporo. Zazwyczaj sięgamy po kawę fusiastą, ponieważ to ona, najlepiej „stawia nas na nogi”.

Po wypiciu, fusy z kawy zazwyczaj lądują w koszu, co jest dużym błędem. W czasach recyklingu warto wiedzieć, że fusy z kawy można wykorzystać w bardzo pożyteczny sposób! Zarówno te z filiżanki jak i te z ekspresu.

Resztki z kawy, dzięki bogatych właściwościach można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Możemy z nich wykonać domowy peeling do ciała, pochłaniacz zapachów w domu, ale także możemy wykorzystać je w ogrodnictwie. Fusy z kawy posiadają wiele cennych składników mineralnych, takich jak potas, magnez, miedź oraz azot. Dzięki temu pozytywnie wpływają na kondycję naszych roślin. A więc, jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie?

Fusy jako składnik podłoża

Rośliny domowe: Fusami po kawie możemy wzbogacić ziemię w doniczkach, mieszając je z wierzchnią warstwą ziemi. Na doniczkę o średnicy 15 cm wystarczy łyżeczka fusów. Można także przy przesadzaniu wymieszać fusy z całą ziemią.

Rośliny ogrodowe: Resztki z kawy wzbogacają glebę w cenne składniki odżywcze, co pozytywnie wpływa na jej strukturę oraz pojemność wodną. Należy raz na miesiąc rozsypać fusy z kawy wokół roślin i wymieszać z ziemią.



Fusy z kawy do podlewania

Rośliny domowe: Wystarczy 2 łyżeczki kawy na szklankę wody. Kiedy fusy napęcznieją, powstałym preparatem podlewamy nasze rośliny raz na 2 tygodnie.

Rośliny ogrodowe: Szklankę fusów zalewamy 10 litrami wody. Dzięki temu uzyskamy nawóz do podlewania warzyw i roślin. Gdy fusy po zalaniu napęcznieją, całość mieszamy i uzyskanym preparatem podlewamy nasze rośliny raz na 1-2 tygodnie.

Fusy z kawy do ściółkowania

Rośliny domowe: Wystarczy raz w miesiącu posypać wierzchnią warstwę ziemi fusami z kawy. Musimy jednak pamiętać, aby nie były one wilgotne, ponieważ mogą pleśnieć i zaskorupić ziemię, ograniczając dostęp tlenu.

Rośliny ogrodowe: Fusy z kawy należy rozsypać wokół roślin i przykryć je korą sosnową. Najlepiej zrobić to przed deszczem, ponieważ przyczyni się on do wsiąknięcia fusów w ziemię. Fusy powoli się rozkładając, będą zasilać ziemię w składniki odżywcze.

Fusy z kawy jako dodatek do nasion

Fusy z kawy możemy także wymieszać z nasionami np. rzodkiewki czy marchwi. Wpłynął pozytywnie na kiełkowanie oraz przyczynią się do obfitych plonów.

Fusy z kawy w kompoście

Możemy je także dodać do kompostu, co wzbogaci go w potas, miedź, magnez i azot, co wpłynie na przyśpieszenie procesu kompostowania. Dzięki swojej strukturze kawa rozluźni pryzmę i dodatkowo poprawi jej napowietrzenie.


Dodaj komentarz

3 × dwa =