Jak Często Podlewać i Kosić Trawę?

pixabay.comKażdy z nas, posiadający nawet najmniejszy skrawek ogrodu, marzy o pięknym i zadbanym trawniku. Aby wyglądał on pięknie przez cały sezon, warto o niego w odpowiedni sposób zadbać. Do najważniejszych rzeczy wpływających na kondycję naszego trawnika wpływa oczywiście odchwaszczanie, podlewanie, nawożenie i koszenie.

Po odejściu zimy nasz trawnik zazwyczaj nie zachwyca swoim wyglądem. Pełno w nim liści i suchej trawy. Dlatego też, wraz z nadejściem wiosny, należy zacząć zabiegi pielęgnacyjne, by przywrócić swój trawnik do ładu i składu. Pierwszą rzeczą będzie usunięcie nieczystości, poprzez grabienie. Jeśli nasz trawnik jest w bardzo złej kondycji, warto zastosować zabieg wertykulacji czy też aeracji, który polega na nakłuwaniu warstwy ziemi, co powoduje skuteczniejsze dostawanie się tlenu do systemu korzeniowego trawnika. To zaś korzystnie wpływa na jej metabolizm.

Bardzo ważnym zabiegiem jest również uzupełnienie obumarłych części trawnika. Wówczas należy pierwotnie spulchnić glebę, a następnie dosiad trawę.

Zastanawiacie się jak często podlewać i kosić trawę? Sprawdźcie!

PODLEWANIE TRAWY
Trawa, która jest mało nawodniona, staje się żółta, po czym zwyczajnie wysycha. Korzenie trawnika sięgają zaledwie 10 do 15 cm w głąb ziemi, dlatego też wystarczy delikatne podlewanie. Latem należy podlewać trawnik co 3-4 dni.

Dużym błędem podczas podlewania jest zbyt częste podlewanie małą ilością wody. Wówczas nie dociera ona w głąb korzeni. Lepiej rzadziej, ale obficiej, tak by woda dotarła do niższej warstwy ziemi.

Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest poranek. Wówczas parowanie wody ograniczone jest do minimum, ponieważ gleba po nocy nie jest nagrzana. W okresie obfitych opadów należy ograniczyć podlewanie, ponieważ zbyt duża wilgotność powoduje rozwój grzybów.

KOSZENIE TRAWY

Podczas koszenia trawnika bardzo ważną kwestią jest systematyczność. Pierwsze koszenie należy wykonać wczesną wiosną, kiedy trawa zacznie się wypuszczać. Podczas kolejnego koszenia należy skracać trawę o ok. 1,5 do 2 cm. Idealna wysokość trawy to ok. 4 cm. Korzystnie wpływa ona na optymalny porost trawy.

Zbyt nisko wykoszona trawa może stać się słaba i spowodować porost chwastów.Dodaj komentarz

11 − jeden =