Zastanawiasz się, jak zapewnić psu ciepło podczas spacerów w chłodne dni? Możesz mu założyć wygodne ubranko, które chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj, żeby podczas zakupów nie kierować się tylko walorami estetycznymi. Sprawdź, jak wybrać ubranka dla swojego ulubieńca!
Kiedy kupić ubranko dla czworonoga?
Wiele osób uważa, że ubranka dla psa to zwykła fanaberia. Należy jednak przypomnieć, że niektóre rasy są szczególnie narażone na hipotermię, która może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. W tej grupie znajdują się przede wszystkim psy bezwłose, takie jak khala, grzywacz chiński, nagi pies meksykański, amerykański terrier bezwłosy czy nagi pies meksykański. Ubranka wskazane są też m.in. dla:
- bokserów;
- amstaffów;
- buldogów francuskich;
- mopsów;
- jamników;
- chihuahua;
- yorkshire terrierów;
- dobermanów;
- charcików włoskich.
Należy również pamiętać o szczeniakach, seniorach, czworonogach po operacji oraz cierpiących na zwyrodnienie stawów. Ciekawe rodzaje ubranek dla psów znajdziesz pod adresem https://hubun.pl/ubranka-dla-psa. Podpowiadamy, jak wybrać te, które utrzymają odpowiednią temperaturę ciała twojego pupila.
Ubranko dla czworonoga – czym kierować się przy zakupie?
Producenci oferują pelerynki, płaszczyki, sweterki, kurtki i kombinezony dla psów. Pamiętaj jednak, żeby nie kierować się tylko ich wyglądem. Niektóre ubranka wykonane są z materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Wiele z nich dobrze chłonie wilgoć, tym samym narażając czworonoga na przeziębienie. Zanim założysz ubranko swojemu pupilowi, zastanów się, czy nie będzie krępowało mu ruchów. Zadbaj o to, żeby twój ulubieniec czuł się w nim komfortowo, w przeciwnym razie tylko go zniechęcisz.
Idealne ubranko zapewnia wygodę podczas chodzenia, biegania i zabawy. Nie może być za duże, ponieważ mogłoby się szybko się zsunąć i zaplątać między łapkami. Jednocześnie nie powinno być zbyt ciasne – wywołałoby to dyskomfort podczas noszenia. Zwróć uwagę, czy ubranko umożliwia zaspokajanie potrzeb fizjologicznych bez ryzyka zabrudzenia stroju. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pelerynkę, sweterek, czy kurtkę, sprawdź, czy nie zachodzą na łapki i ogonek.
Unikaj ubranek z metalowymi elementami, które mogą podrażniać skórę. Poszukaj okrycia wierzchniego z miękkimi mankietami i otworem umożliwiającym wpięcie szelek lub smyczy. Upewnij się, że zostało one wykonane z nieprzemakalnego materiału, dzięki czemu sprawdzi się nawet w trudnych warunkach.
Jak dobrać rozmiar ubranka dla czworonoga?
Jeśli twój pupil ucieka na sam widok taśmy krawieckiej, zajmij go smaczkami lub poproś kogoś o pomoc. Przede wszystkim zmierz obwód klatki piersiowej. W tym celu owiń centymetr poziomo w najszerszym jej miejscu. Pamiętaj, żeby doliczyć 2–5 cm do otrzymanego wyniku, bo dzięki czemu zapewnisz ulubieńcowi swobodę ruchu. Oprócz tego powinieneś sprawdzić długość tułowia – od podstawy szyi do nasady ogona. Okrycie wierzchnie powinno kończyć się 3–4 cm przed ogonkiem, aby twój pupil nie pobrudził go podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Aby wynik był wiarygodny, zmierz psa w pozycji stojącej.
Zastanawiasz się, jak zmierzyć obwód szyi? Wystarczy, że owiniesz miarę poziomo, w okolicach II kręgu szyjnego. Na koniec sprawdź obwód łap – owiń centymetr w pachwinach lub pod pachami. Jeśli wyniki znajdują się na pograniczu dwóch rozmiarów, lepiej wybierz większe ubranko. W razie potrzeby zapytaj producenta, czy może je uszyć na wymiar.