Ozonator powietrza – jak działa i jakie przynosi korzyści?
Ozonowanie to zabieg, który wykonuje się w celu dezynfekcji powietrza oraz do neutralizacji niepożądanych zapachów. Z roku na rok staje się on coraz bardziej popularny, a urządzenia generujące ozon są coraz łatwiej dostępne. Kiedy i gdzie warto wykonać ozonowanie? Jakie są jego zalety?

Ozonator powietrza to urządzenie, które generuje ozon poprzez rozbijanie cząsteczek tlenu (O2), a następnie łączenie ich w ozon (O3). Wykorzystana technologia bazuje na mechanizmie występującym w naturze – ozon powstaje naturalnie podczas wyładowań atmosferycznych. Ozonatory powietrza są często wykorzystywane przez firmy zajmujące się czyszczeniem samochodów, mieszkań i biur oraz w placówkach medycznych. Mogą być również bardzo przydatne w codziennym użytku domowym, dlatego warto rozważyć zakup takiego urządzenia na własny użytek.

Jak działa ozon?

Ozon generowany przez ozonator jest silnym utleniaczem. W związku z tym ma właściwości zwalczające bakterie, grzyby (m.in. pleśnie) i roztocza. Dodatkowo neutralizuje on różne niepożądane zapachy, w tym dym tytoniowy, zapach zwierząt, stęchliznę i spaleniznę. Ozon, w przeciwieństwie do chloru, jest bezpieczny dla środowiska, ponieważ ulega samoistnemu rozkładowi do czystego tlenu w ciągu kilku godzin. Po wywietrzeniu pomieszczenia czy samochodu można od razu z nich korzystać, bez ryzyka zatrucia.
Ozonator powietrza do czyszczenia mieszkania

Ozonator powietrza bardzo dobrze radzi sobie z dezynfekcją pomieszczeń. Dlatego doskonale sprawdza się w mieszkaniach, w których żyją osoby z osłabioną odpornością – podczas choroby i rekonwalescencjinoworodki czy seniorzy. Wtedy można używać go w ramach regularnej profilaktyki. Oprócz tego warto wykorzystać działanie ozonu przy podejrzeniu zagrzybienia mieszkania, np. w przypadku kiepskiej wentylacji lub po zalaniu. Podobnie może się dobrze sprawdzić do odświeżenia i dezynfekcji powietrza po przebytych chorobach zakaźnych. 

Ozon – szczególnie przydatny w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym kumulują się różnego rodzaju zapachy. Po dłuższym czasie osiadają one w ścianach i meblach. Mając ozonator powietrza łatwo jest pozbyć się niechcianych aromatów. Jednocześnie duże stężenie ozonu może pomóc zlikwidować insekty, np. mole spożywcze, które prędzej czy później pojawiają się w każdym, nawet najczystszym domu – przyniesione najczęściej z produktami ze sklepu. 

Ozonowanie samochodu

Najpopularniejszym miejscem wykorzystywania ozonu do dezynfekcji i likwidacji zapachów są wnętrza samochodów. Przede wszystkim służy on do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji. Oprócz tego ozonator powietrza jest bardzo przydatny wtedy, gdy wnętrze samochodu zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a pranie tapicerki i dywaników nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Tkaniny i guma w samochodach bardzołatwo łapią różne nieprzyjemne zapachy – dym tytoniowy, zapach zwierząt wożonych autem czy wymiociny, które bywają skutkiem choroby lokomocyjnej. Ozonowanie może sprawić, że wnętrze auta będzie pachniało prawdziwą czystością.Dodaj komentarz

1 × 2 =