Zakup tabletki dzień po – czy otrzymamy ją w każdej aptece?

Tabletka „dzień po” chroni przed niechcianą ciążą w różnych awaryjnych sytuacjach. Można z niej skorzystać np. wtedy, gdy pominięto tabletkę antykoncepcyjną lub doszło do pęknięcia prezerwatywy. Jak zdobyć tabletkę „dzień po”? Czy można ją kupić w każdej aptece? Podpowiadamy w artykule.




Tabletka „dzień po” – jak działa?

Tabletka „dzień po” chroni przed niechcianą ciążą. Tego typu pigułki zawierają jedną z dwóch substancji aktywnych: lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Ich działanie polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji oraz modyfikacji skład śluzu szyjkowego i właściwości endometrium tak, aby uniemożliwić zapłodnienie po niezabezpieczonym stosunku.

Jak zdobyć tabletkę „dzień po”?

Tabletki „dzień po” są w Polsce legalne, ale można je nabyć jedynie za okazaniem ważnej recepty od lekarza. Respektowana jest zarówno klasyczna papierowa recepta, jak i e-recepta wystawiana przez Internet. Para, której zależy na zabezpieczeniu się przed niechcianą ciążą, może zamówić receptę np. na Tabletkadzienpo.pl. Po wypełnieniu krótkiego formularza oraz kontakcie ze strony lekarza pigułki są przepisywane nawet w ciągu kilku minut. Oczywiście pod warunkiem, że kobieta nie ma przeciwwskazań medycznych do stosowania tego typu preparatów.

Tabletka „dzień po” a apteka — jaka jest cena?

Receptę na tabletkę „dzień po” można zrealizować w dowolnej aptece na terenie całego kraju. W tym celu wystarczy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod recepty oraz numer PESEL. Cena tego typu preparatów zaczyna się od około 50 złotych za 1 sztukę, tyle kosztują np. pigułki bazujące na syntetycznym hormonie lewonorgestrelu. Natomiast tabletki z octanem uliprystalu o wyższej skuteczności to wydatek rzędu około 100 złotych za sztukę.

Tabletka „dzień po” a okres — czy ta metoda jest skuteczna?

Pigułki „dzień po” są skuteczne, pod warunkiem że od odbycia stosunku bez zabezpieczenia do momentu przyjęcia tabletki nie minęło dużo czasu. Najwyższa skuteczność jest notowana w ciągu pierwszej doby, jak podaje producent EllaOne, czyli preparatów z octanem uliprystalu, szanse na zapobieżenie ciąży wynoszą wtedy aż 97,9%.




Tabletka „dzień po” a okres — czy ta metoda jest bezpieczna?

Tabletka „dzień po” a okres to zagadnienie, które interesuje wiele kobiet. Przed przyjęciem pigułki pacjentki zastanawiają się, czy taka jednorazowa antykoncepcja awaryjna nie wpłynie negatywnie na ich kolejny cykl miesiączkowy lub płodność. Ponieważ tabletki „dzień po” ingerują w równowagę hormonalną, z metody tej należy korzystać wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować więcej niż jedna tabletka w jednym cyklu ani też przesadzać z częstotliwością stosowania tego typu prepatów. W przeciwnym wypadku rzeczywiście może dojść do wystąpienia zaburzeń hormonalnych. 

Jak zdobyć tabletkę „dzień po”, gdy lekarz odmawia wypisania e-recepty?

Czasami zdarza się, że lekarz odmawia przepisania tabletki „dzień po”. Jest to jednak podyktowane wyłącznie troską o zdrowie pacjentki. Pigułka może nie zostać przepisana, gdy pacjentka ma wyraźne przeciwwskazania medyczne do jej zastosowania, takie jak np.: 

  • nadwrażliwość na składniki danego preparatu, 
  • podwyższone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,
  • poważniejsze choroby, np. ciężka niewydolność wątroby, nowotwory hormonozależne czy ciężka postać astmy oskrzelowej, 
  • stosowanie leków, które mogą wchodzić w reakcję w pigułkami „dzień po” (np. karbamazepiny).

Lekarz nie przepisze antykoncepcji awaryjnej także pacjentce, która jest w ciąży lub karmi piersią. 

Co robić w pozostałych przypadkach, gdy nie są znane żadne przeciwwskazania do udzielenia pomocy, a lekarz i tak odmawia przepisania pigułek, ze względu na tzw. klauzulę sumienia? Wtedy warto poprosić o wskazanie innego gabinetu lekarskiego, w którym świadczenie może zostać zrealizowane i jak najszybciej udać się do innego specjalisty. Im wcześniej zostanie przyjęta tabletka „dzień po”, tym większe są szanse na to, że uda się zapobiec ciąży.



Dodaj komentarz

siedemnaście − osiem =