Ubezpieczenie na życie – jak wybrać najlepszą polisę?
Ubezpieczenie na życie daje skuteczną ochronę w wielu nieprzewidzianych sytuacjach w życiu. Środki finansowe w jego ramach mogą być wypłacone w przypadku śmierci, poważnego zachorowania, wypadku czy uszczerbku na zdrowiu. Dokładny zakres ubezpieczenia jest jednak ustalany indywidualnie. Dowiedz się, jakie rodzaje polis na życie znajdziesz w ofertach różnych towarzystw i czym dokładnie się one różnią.

Jakie są najważniejsze różnice między polisami na życie?

Najważniejsza różnica dotyczy przede wszystkim liczby osób objętych ubezpieczeniem. Polisa indywidualna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy wyłącznie jednej osoby. Szczegóły takiego ubezpieczenia można ustalić zgodnie z własnymi potrzebami. Wiele towarzystw oferuje jednak możliwość zakupu polisy rodzinnej. Dzięki niej ochroną mogą zostać objęci również najbliżsi.

Dość popularnym rodzajem ubezpieczenia jest polisa grupowa. Taka ochrona jest dostępna zazwyczaj w zakładzie pracy. Dzięki temu, że obejmuje wiele osób jednocześnie, to można liczyć na zdecydowanie niższą składkę niż w przypadku polisy indywidualnej. Najczęściej jednak suma ubezpieczenia jest dość niska, a jego zakres dość mocno okrojony. Trzeba pamiętać także o tym, że w przypadku zerwania umowy z pracodawcą, ochrona przestaje obowiązywać.

Poszczególne polisy na życie różnią się od siebie także czasem trwania. Decydując się na ubezpieczenie indywidualne, najczęściej można wybrać okres obowiązywania ochrony, wynoszący od kilku do nawet kilkudziesięciu lat.

Należy pamiętać także o tym, że towarzystwo może określić przedział wiekowy osób kupujących ubezpieczenie na życie. Wiele firm ustala górną granicę, po której przekroczeniu nabycie ochrony nie jest możliwe. Trzeba to jednak dokładnie sprawdzić w warunkach konkretnej polisy.
Najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń na życie

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej polisy, przekonaj się, jakie rodzaje ubezpieczeń na życie znajdziesz na rynku. Najpopularniejsze z nich, to:

 • polisa na wypadek śmierci – świadczenie jest wypłacane osobom wskazanym przez ubezpieczonego, a pieniądze można przeznaczyć np. na bieżące wydatki lub spłatę kredytu,
 • polisa posagowa – to rodzaj zabezpieczenia przyszłości dziecka, gdyż pieniądze z jej tytułu zostaną wypłacone po osiągnięciu pełnoletności,
 • polisa na dożywocie – środki finansowe są wypłacane ubezpieczonemu, gdy dożyje on ustalonego w umowie terminu lub jego bliskim w przypadku jego śmierci,
 • polisa mieszana – w przypadku tego ubezpieczenia część składki jest wpłacana na konto inwestycyjne lub oszczędnościowe.

Szczególnym rodzajem polisy mieszanej jest ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym. W jego przypadku część składki jest inwestowana. Wiąże się to ze sporym ryzykiem, ale daje także szansę na pomnożenie oszczędności.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia na życie?

Składka na ubezpieczenie na życie może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Parametry, które wpływają na jej wysokość, to:

 • suma ubezpieczenia – jest to kwota, która zostanie wypłacona po Twojej śmierci, im jest ona wyższa, tym droższa polisa,
 • rodzaj ubezpieczenia – najtańsza jest zazwyczaj polisa grupowa, a największy wydatek to ubezpieczenie mieszane z funduszem inwestycyjnym,
 • zakres ochrony – są to sytuacje, w przypadku których zostaną wypłacone środki finansowe,
 • stan zdrowia oraz wiek ubezpieczonego – na niższe składki mogą liczyć młode osoby cieszące się dobrym zdrowiem.

Wybierając polisę na życie, musisz zastanowić się przede wszystkim nad jego zakresem. Podstawowe ubezpieczenia zapewniają wypłatę świadczenia wyłącznie w przypadku zgonu ubezpieczonego. Każde dodatkowe rozszerzenie obejmujące konkretne zdarzenia zwiększa wysokość składki. Może to dotyczyć następujących sytuacji:

 • hospitalizacji,
 • operacji,
 • poważnego zachorowania,
 • rehabilitacji,
 • uszczerbku na zdrowiu,
 • niezdolności do wykonywania pracy.

Dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia ma kluczowe znaczenie i pozwala wybrać polisę dopasowaną do potrzeb.

Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie na życie?

Jeśli chcesz zapewnić sobie oraz najbliższym najlepszą ochronę, to kup ubezpieczenie na życie i zdrowie w rankomat.pl. Na tej stronie znajdziesz praktyczny kalkulator, który pozwoli Ci szybko i bez wychodzenia z domu porównać wiele ofert. Aby to zrobić, wystarczy uzupełnić niezbędne dane, a na ich podstawie zostanie przygotowana kalkulacja. Znajdziesz w niej oferty różnych towarzystw wraz ze szczegółami każdej polisy. Dzięki temu możesz je porównać oraz sprawdzić, czy ich zakres jest dla Ciebie odpowiedni.

Korzystanie ze wspomnianego kalkulatora to doskonałe rozwiązanie pozwalające dotrzeć do najlepszych ofert na rynku. Jeśli jedna z propozycji szczególnie Cię zainteresuje, to możesz zamówić rozmowę z doradcą. Odpowie na Twoje pytania, a także przygotuje niezbędne dokumenty. Otrzymasz je na podany wcześniej adres mailowy. Aby cieszyć się ochroną, musisz jedynie opłacić składkę w najwygodniejszy dla Ciebie sposób.Dodaj komentarz

2 × jeden =