W jakich kieliszkach serwować czerwone wino
To, w jakim kieliszku spożywamy wino, ma ogromne znaczenie. Nie tylko estetyczne, ale także i smakowe. W jakich kieliszkach należy więc serwować czerwone wino i na co jeszcze zwracać uwagę podczas podawania wina, aby nie popełnić gafy? Podpowiadamy!  

Coraz popularniejsze wino 

Polacy pokochali wina. Każdego roku wzrasta nie tylko ich spożycie, ale i produkcja. Nie każdy wie bowiem, że w Polsce przybywa także i winnic. Do pewnego czasu większość z nich zlokalizowana była na wschodzie i południu kraju. Teraz coraz częściej powstają one także na północy, np. na Pomorzu Zachodnim. Polskie wina nie ustępują jakością swoim włoskim, hiszpańskim czy portugalskim konkurentom i coraz częściej są eksportowane do innych krajów Europy. Wzrost zainteresowania winami naturalnie łączy się ze zwiększeniem świadomości dotyczącej gatunków wina oraz sposobów ich podawania.  

Kieliszki do wina – dlaczego są ważne?  

Do niedawna mało kto zwracał uwagę na kształt kieliszka, w jakim serwuje się wino. Czasy te mamy już jednak za sobą. W wielu domach znaleźć można bowiem kilka rodzajów kieliszków – do czerwonego wina, białego, a nawet szampana. Czy to faktycznie koniecznie? Specjaliści nie mają wątpliwości i przekonują, że rodzaj kieliszka, w jakim spożywa się wino jest niezwykle ważny i nie chodzi tu wcale wyłącznie o dobre maniery. Kluczowe są przede wszystkim dwa czynniki, czyli wielkość kieliszka oraz ich kształt. Większa pojemność kieliszka oraz szersza średnica sprzyjają uwalnianiu aromatów. Jest to szczególnie istotne w przypadku czerwonego wina, które dla pełni smaku wymaga większego kontaktu z powietrzem.  

Jak podawać czerwone wino? 

Wino czerwone potrzebuje większego i szerszego u góry kieliszka. Tylko takie zagwarantuje odpowiedni aromat. Wyróżnia się dwa rodzaje kieliszków do wina czerwonego, czyli kieliszki typu burgund oraz kieliszki typu bordeaux. W przypadku pierwszych, czasza jest szeroka, a budowa kieliszka lekko przypomina gruszkę. Drugie również są bardzo szerokie, jednak ich kształt lekko zwęża się ku górze. Istnieje również prosta zasada, która pozwala odróżnić kieliszki do wina czerwonego od tych przeznaczonych do wina białego. Mając do wyboru dwa kieliszki, z których jeden jest mniejszy, a drugi większy, należy pamiętać, że do wina czerwonego zawsze wybiera się kieliszek większy.  

Podczas zakupów kieliszków do wina czerwonego należy zwrócić uwagę również na ich jakość wykonania. Kieliszki powinny być wykonane z cienkiego i przeźroczystego szkła lub kryształu. Ich nóżka powinna być odpowiednio długa, aby pozwalała na bezproblemowe trzymanie kieliszka w dłoni. Za najlepszą wysokość uważa się co najmniej 8 cm.   
Liczą się nie tylko kieliszki  

Poza odpowiednimi kieliszkami, podczas podawania czerwonego wina trzeba pamiętać również o tym, aby nie przesadzić z jego ilością. Podczas picia wina należy zamieszać kieliszkiem, aby doszło do rozproszenia się lotnych związków, a także połączenia tlenu ze składnikami wina, co wpływać ma na możliwie jak najlepszy smak trunku. Jeżeli w kieliszku będzie zbyt dużo wina, mieszanie będzie niemożliwe i wino zwyczajnie się wyleje. Aby tego uniknąć, zaleca się, aby kieliszek był wypełniony winem w około 1/3. Taka ilość pozwala na komfortowe spożywanie.  

Istotna temperatura wina 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura wina. Podawane wino nie powinno być ani za zimne, ani za ciepłe. Za optymalną temperaturę uważa się 15-18°C. W przechowywaniu wina pomóc może Electrolux – chłodziarka do wina. Tego typu sprzęt stworzony został do przechowywania zarówno długo, jak i krótkoterminowo, wszystkich odmian wina. Chłodziarka gwarantuje nie tylko stabilność temperatury oraz także i odpowiednią wilgotność czy zaciemnienie, które pozwalają na prawidłowe dojrzewanie wina. Ciekawą opcją jest też współpracująca z chłodziarką aplikacja OENO Cellar Management. Pozwala ona na zarządzanie domową kolekcją win i zamawianie brakujących butelek. Dzięki profesjonalnym poradom somelierów, aplikacja pomaga również dopasować właściwe wino do posiłku. Dodaj komentarz

14 + 12 =