Zastanawiasz się czasem, jak nasze mamy i babcie dawały radę z przygotowaniem rodzinnych świąt i uroczystości we własnym domu? Jak znajdywały czas na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik? Ich tajemnica kryła się w dobrej organizacji czasu. Plan przygotowań do imprezy w domu sprawia, że jej urządzenie wcale nie jest męczące, a spotkanie w gronie bliskich przynosi sporo satysfakcji. Sprawdź, jak w kilku krokach zadbać o udane przyjęcie w domowym zaciszu.
Krok pierwszy: plan przygotowań to podstawa
Bez dobrego planu żadne przedsięwzięcie nie ma dużych szans na powodzenie. Przed imprezą przygotuj planer, a następnie zapisz w nim wszystkie czynności, które chcesz wykonać. Z gotowej listy wykreśl zadania zbędne (np. mycie okien, które jeszcze tego nie wymagają) i wyznacz czynności, które może wykonać za Ciebie partner, mąż, dzieci lub inne osoby. Dzięki temu każdy będzie wiedział, co ma do zrobienia, a przygotowania pójdą sprawniej.
Plan przygotowań powinien uwzględniać również listę planowanych posiłków i listę zakupów. Listę zakupów przygotuj rozsądnie, uwzględniając rzeczywiste potrzeby i budżet, którym dysponujesz. Jeśli musisz zmieścić się w określonej kwocie, sięgnij po kalkulator i sprawdź, z których wydatków na imprezę możesz zrezygnować. Sprawdź też, gdzie możesz skorzystać z promocji, np. na zakup alkoholu lub napojów dla wszystkich gości.
Krok drugi: ogólne porządki w domu
Na kilka dni przed imprezą wykonaj ogólne porządki. Wymień firany i zasłony, które pokrył kurz, dokładnie wyczyść tapicerki mebli i dywany oraz przyjrzyj się czystości odświętnej zastawy stołowej. Nie musisz przeglądać wnętrza każdej szafki i czyścić podłóg za dawno nieodsuwaną kanapą. Skup się na czystości miejsc, które są widoczne na pierwszy rzut oka oraz na przygotowaniu pomieszczenia, w którym zamierzasz przyjąć gości. Bliscy wybaczą niedociągnięcia, dlatego nie martw się, gdy nie uda Ci się sprać wszystkich plam z kanapy lub gdy z powodu deszczu nie umyjesz okien.
Krok trzeci: gotowanie pierwszych dań
Część potraw można przygotować na dzień lub dwa przed planowaną imprezą w całości, z kolei do innych można przygotować część składników (np. ugotować i ostudzić ziemniaki na kluski). Dzięki temu w dniu przyjęcia nie spędzisz całego dnia w kuchni i zyskasz czas dla siebie przed przyjściem gości. Zaangażuj w gotowanie całą rodzinę. Dzieci mogą kroić składniki do sałatek i mieszać je w miskach, a partner obierać warzywa i marynować mięsa. Podział obowiązków w kuchni i rozpoczęcie gotowania wcześniej sprawia, że przed imprezą masz chwilę, by odpocząć i przygotowujesz ważne spotkanie bez stresu.
Krok czwarty: ostateczne porządki i przygotowanie stołu
W dzień imprezy zarezerwuj sobie godzinę na ostateczne porządki. Odkurz i umyj podłogi, pozmywaj naczynia lub załaduj zmywarkę, zanim przyjdą goście. Zadbaj o czystość łazienki oraz o świeże ręczniki, mydło i zapas papieru toaletowego. Następnie nakryj stół dla gości i schłodź napoje.
Krok piąty: przyrządzenie pozostałych posiłków i podanie ich na stół
Ostatnim krokiem przygotowań do imprezy jest dokończenie gotowania oraz przebranie się, ułożenie fryzury i wykonanie makijażu. Tuż przed przyjściem gości podgrzej ugotowaną wcześniej zupę i wstaw mięsa do piekarnika. Umyj owoce, które podasz wraz z ciastem na deser. Gdy goście zawitają do Twojego domu, wszystko będzie gotowe. Wystarczy podać posiłki do stołu i rozpocząć wspólne biesiadowanie.