Czy jazda na snowboardzie jest trudna?

Perfekcyjna jazda na snowboardzie, tak jak i w innych dyscyplinach sportowych, wymaga czasu i cierpliwości. Chcesz zacząć swoją przygodę z tą aktywnością, ale zastanawiasz się, czy nie będzie to zbyt trudne? Oto kilka kwestii, które musisz wiedzieć!




Snowboard a jazda na nartach

Jeśli umiesz już jeździć na nartach i zastanawiasz się, czy snowboard jest trudniejszy, to odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. Chociaż zarówno w narciarstwie, jak i w snowboardingu mocuje się stopy do sprzętu i ślizga się po stoku, dyscypliny te nieco różnią się od siebie.

Dla niektórych większa pewność płynąca z tego, że obie nogi są złączone z jednym sprzętem, sprawia, że snowboard jest bardziej intuicyjny. Z kolei inni cenią sobie niezależne poruszanie się każdą nogą, co przemawia za narciarstwem. 

Wszystko więc zależy tak naprawdę od Ciebie oraz od Twoich preferencji. Będą one miały wpływ na to, czy snowboard będzie w Twoim przypadku trudny. Jeśli zatem uwielbiasz jeździć na nartach i zaczynasz już przeglądać buty snowboardowe, pomyśl najpierw nad tym, czy ta technika będzie Ci sprawiać przyjemność.

Próbowałeś surfingu lub jazdy na deskorolce? Będzie Ci łatwiej

Snowboard polega głównie na utrzymywaniu równowagi bocznej. Jeżeli zatem miałeś doświadczenie w jeździe na deskorolce czy uprawianiu surfingu, poczujesz się komfortowo w tej aktywności sportowej. Nie jeździłeś nigdy na desce? Są też inne sporty, które kładą nacisk na prawidłową postawę i mogą przyspieszyć Twoje postępy.

Przykładowo, jeśli uprawiasz jogę, z pewnością masz dobre poczucie równowagi i świadomość swojego ciała. Grasz w koszykówkę? Na pewno znasz już znaczenie niskiej, stabilnej postawy, zwłaszcza podczas gry w obronie. A może jeździsz na rowerze? Mocne nogi i orientacja w przestrzeni pomogą Ci w nauce jazdy na snowboardzie. Pamiętaj, by na początku wykorzystywać już umiejętności, które masz, wtedy z pewnością będzie Ci łatwiej.

Dobra kondycja pomaga w jeździe na snowboardzie

Jazda na snowboardzie wymaga siły, dobrej równowagi oraz wytrzymałości, niezależnie od poziomu zaawansowania. Nie jest to przypadek, że entuzjaści tej aktywności sportowej przygotowują się do sezonu zimowego przez cały rok. Zanim zaczniesz jeździć na desce, musisz mieć odpowiednią kondycję.

Przygotowując się do jazdy na snowboardzie, skup się na:

  • Sile nóg – silne mięśnie nóg są najważniejsze. Zadbaj o to, by w Twoich codziennych treningach nie zabrakło takich ćwiczeń, jak np. przysiady czy wypady.
  • Mocnych mięśniach tułowia – oznaczają one lepszą równowagę, a do tego stabilizują ruchy, pomagając zapobiegać typowym kontuzjom.
  • Wytrzymałości – ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie lub jazda na rowerze, budują wytrzymałość i poprawiają kondycję całego ciała. 

Nie zapominaj, by trenować regularnie – przynajmniej kilka razy w tygodniu. Tylko wtedy zobaczysz rezultaty. Pamiętaj też, że nawet najciekawsza kolekcja desek snowboardowych w sklepie Ci nie ucieknie, a bez dobrej kondycji nie będziesz w stanie na nich długo wytrzymać. 

Lekcje snowboardu sprawią, że nauka będzie skuteczniejsza i… prostsza

Korzystanie z wiedzy osoby, która nie tylko zna się na snowboardzie, ale także ma opracowane metody nauczania, jest najlepszym sposobem na szybkie postępyDoświadczony instruktor pomoże Ci efektywnie i bez ryzyka poznać podstawy jazdy na desce oraz nauczyć się przyjmować właściwą postawę.

Nawet pojedyncza lekcja, czy to w grupie, czy indywidualnie, może znacząco ułatwić Twój proces nauki. Zapewni Ci ciągłe wsparcie oraz pozwoli na skorygowanie częstych błędów i nieodpowiednich technik, zanim wejdą Ci w nawyk.

Trudność nauki zależy od samej deski snowboardowej

Jeśli Twoja deska snowboardowa jest zbyt długa, zbyt krótka lub nieodpowiednio dopasowana do Twojego stylu jazdy, może to znacząco skomplikować cały proces nauki. Przede wszystkim źle dobrany sprzęt będzie wymagać większego nakładu sił, by opanować podstawowe umiejętności i utrudni Ci poznanie właściwej techniki. 

Wybierając deskę, pamiętaj, by dopasować ją do swojej masy ciała, a do tego postaw na krótszą, chyba że jesteś bardzo wysoki. Upewnij się, że szerokość wybranego sprzętu doskonale pasuje do rozmiaru Twojego buta snowboardowego. Pamiętaj też, by na początku unikać specjalistycznych desek. Są one przeznaczone dla bardziej zaawansowanych osób. 




Ćwicz upadki – i tak ich nie unikniesz podczas jazdy na snowboardzie

Kaski snowboardowe to podstawa – pamiętaj o tym, zanim wybierzesz się na stok. Dlaczego? Ponieważ podczas nauki jazdy na snowboardzie zdarzają się upadki i nic w tym dziwnego. Dobra wiadomość jest taka, że osoby początkujące mogą nauczyć się pewnych metod, by były one mniej bolesne i chroniły przed typowymi kontuzjami.

Najważniejsze jest to, by trzymać nogi zgięte i być tak blisko powierzchni przy zbliżającym się upadku, jak to tylko możliwe. Jeśli zaczynasz spadać do przodu, nie wyciągaj dłoni, aby nie wylądować na nadgarstkach. Zamiast tego ugnij nogi i przenieś ciężar ciała na ramiona. 

W przypadku upadku do tyłu zbliż brodę do klatki piersiowej, by ochronić głowę. Dłonie powinny znaleźć się przy ciele. Postaraj się najpierw upaść na pośladki – nie bezpośrednio kością krzyżową lub nadgarstkami. Zrób tak, by ciężar ciała ostrożnie rozłożył się po całych plecach.

Snowboard nie musi być drogim sportem

Jazda na desce snowboardowej może być oczywiście drogą inwestycją, jednak wcale nie musi. Najważniejsze, by wszystko odpowiednio zaplanować zgodnie ze swoim budżetem. Koszty możesz obniżyć np. poprzez:

  • Zaopatrzenie się w sprzęt od znajomych lub rodziny – być może wśród bliskich Ci osób ktoś jest wielkim fanem snowboardu, a do tego macie podobną posturę? 
  • Sprawdzenie ofert sprzętu używanego – do nauki oraz rozwijania swoich umiejętności nie potrzebujesz nowej deski. Warto też skorzystać z wypożyczalni.
  • Lekcje w niskich cenach – być może w Twoim regionie lub podczas urlopu znajdziesz atrakcyjne oferty dla początkujących osób. 

Jesteś już gotowy, by rozpocząć swoją przygodę na stoku? Mamy nadzieję, że snowboard sprawi Ci dużo satysfakcji oraz radości. Pamiętaj też, że początki zawsze mogą być trudne – z każdym treningiem na pewno będzie coraz lepiej!

Artykuł sponsorowany



Dodaj komentarz

11 + dziewiętnaście =