Jak przyspieszyć proces gojenia się i zrostu kości przy złamaniu?

Wyobraźcie sobie, że można przyspieszyć proces gojenia się złamań i wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Rzecz jasna, złamana kość nie zrośnie się po jednym czy dwóch tygodniach, ale dzięki właściwym praktykom proces gojenia może trwać nieco krócej i nie będzie dla Was tak uciążliwy. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat.




Właściwa dieta po złamaniu kości 

Wiadomo, że dieta powinna być lekkostrawna. Jednak po złamaniu kości należy wprowadzić wyższą podaż wapnia. Jego doskonałym źródłem są nie tylko przetwory mleczne, ale też wędzone sardynki czy szprotki. Osoby na diecie wegańskiej powinny natomiast jeść więcej kapusty, soczewicy, fasoli, a także soi czy brokułów.

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem jest witamina D. Dzięki niej wapń lepiej się wchłania, a przez to proces właściwego zrostu kości przyspiesza. Dużą ilość witaminy D znajdziemy w tłustych rybach takich jak łosoś, makrela czy śledź. Inne łatwo dostępne źródła tego składnika to wątroba kurza oraz jaja.

W dalszej kolejności warto wspomnieć o białku, które tworzy tkankę łączną kości. Powinno się spożywać 1,2 grama białka na kilogram masy ciała. Dobrze przyswajalne białko możecie znaleźć choćby w serze, twarogu, ale też roślinach strączkowych czy owocach morza.

Nie zapomnijcie jeszcze o fosforze, który jest składnikiem tkanki kostnej. Odgrywa on niezwykle istotną rolę w mineralizacji macierzy kostnej. Źródłem fosforu są choćby orzechy, ryby oraz mięso.

W procesie mineralizacji kości ważne są też witaminy A, C, K. Stąd też powinno się wprowadzić do diety więcej owoców cytrusowych oraz warzyw takich jak brokuły czy sałata.

Należy natomiast zrezygnować z jedzenia śmieciowego czy garmażeryjnego. Nie zaleca się spożywania kofeiny, a do tego trzeba zmniejszyć ilość soli w posiłkach przynajmniej o połowę. 




Dlaczego warto stosować temblak?

W procesie rekonwalescencji na pewno na uwagę zasługuje temblak. Jego noszenie pozwala na lepszą stabilizację. Najczęściej stosuje się go w przypadku urazu łokcia, ramienia, nadgarstka czy barku. Przyspiesza proces gojenia się złamań, a także regenerację. Ponadto zmniejsza intensywność bólu. Temblak, czyli stabilizator ortopedyczny powinien być stosowany także w przypadku zwichnięć, niedowładów, a nawet stanów zapalnych.

Pamiętajcie, że gips najczęściej nosi się około 6 tygodni. Jest stosunkowo ciężki, co niewątpliwie powoduje dyskomfort. Na szczęście można go zmniejszyć, używając temblaka, który odciąża obręcz barkową oraz staw. Często lekarze nakazują jego zastosowanie, gdy dojdzie do zwichnięcia stawu, ale nie ma konieczności zakładania gipsu.

Wiele osób zastanawia się, czy z takiego stabilizatora można korzystać w nocy. W teorii możecie spać w temblaku, ale nie jest to konieczne, gdyż podczas leżenia na złamaną kończynę nie działa tak mocno grawitacja, a przez to nie odczuwacie, że gips mocno Wam ciąży.

Dostępne są różnego rodzaju temblaki, np. standardowy, który utrzymuje ramię w pozycji zgiętej. Można też wybrać temblak z możliwością trzymania ramienia wyżej. Stosuje się go w przypadku urazów barku. Zapobiega on ruchowi ramienia i przyspiesza proces gojenia. Na szyję i wokół nadgarstka zakłada się temblak typu collar and cuff. Ma on zastosowanie w przypadku urazów łokcia, barku, a także obojczyków. 

O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku złamania? Bardzo ważne jest, aby nie forsować złamanej kończyny. Nie oznacza to, że macie tylko siedzieć i nic nie robić. Należy prowadzić aktywny tryb życia, ale się nie przeciążać. 

Artykuł sponsorowany



Dodaj komentarz

dziewiętnaście − 3 =