Jak dobrać dywan do wnętrza

Szukasz szybkiego sposobu na poprawę estetyki swojego pomieszczenia? Warto wziąć pod uwagę moc dywanów. Nawet najmniejszy dywan potrafi odmienić każde wnętrze, wprowadzając do niego mnóstwo klimatu.
Dywan to prosty sposób na odświeżenie podłóg i wnętrz oraz zmianę aranżacji pomieszczenia. Możesz wybrać skromny szary dywanik, odważny kwiatowy wzór, a nawet dywan kudłaty. W zależności od pokoju, rozmiaru i ogólnego klimatu, który chcesz stworzyć, istnieje wiele opcji, które należy rozważyć przed zakupem dywanu.

Przed wyborem odpowiedniego dywanu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. W poniższym przewodniku odpowiadamy na typowe pytania, dzięki którym zakup dywanu będzie dziecinnie prosty.

Jak wybrać dywan?

Jaki materiał będzie najlepszy?

Rodzaj dywanu, który najlepiej sprawdza się w danym pomieszczeniu, zależy od tego, jak często po nim chodzimy. Jeśli planujesz położyć dywanik w holu lub korytarzu, idealnym materiałem będzie sizal lub juta. Materiały te są bardzo trwałe oraz odporne na różnego rodzaju zabrudzenia. Dobrym wyborem są również dywany wełniane lub z domieszką wełny. Ich odporność na plamy i łatwa do czyszczenia konstrukcja sprawiają, że idealnie nadają się do dziecięcych pokoi. Jeśli chodzi o sypialnię, warto wybrać gruby i włochaty dywanik, który jednocześnie wprowadzi do niej ciepły i przytulny klimat.

Kto korzysta z pokoju?

Zanim zainwestujesz w dywan oparty na kolorach i wzorach, poświęć trochę czasu na rozważenie również jego praktyczności. Jeśli będzie to pokój dziecięcy, wybierz dywanik wykonany z bawełny, ponieważ jest łatwy do czyszczenia, lub dywanik pętelkowy, który jest miękki i trwały. Jeśli zaś dywan będzie używany w domu osoby starszej lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej warto postawić na dywan z niskim włosiem, ponieważ zmniejsza to ryzyko potknięcia.
Główna część wypoczynkowa

Użyj dywanika obszarowego, aby zdefiniować miejsce do siedzenia w swojej przestrzeni. Na przykład, jeśli główne miejsce do siedzenia jest kwadratowe, wybierz kwadratowy dywanik. Jeśli pokój jest prostokątny? Wybierz prostokątny dywan. Jeśli chcesz z kolei, aby dywan w pomieszczeniu pełnił przede wszystkim funkcję dekoracyjną, to możesz pokusić się o dywan owalny bądź okrągły. W przypadku miejsc wypoczynkowych w salonie, takich jak układ z sofą i dwoma fotelami, upewnij się, że dywan jest wystarczająco duży, aby całkowicie zmieścić się pod wszystkimi meblami. Jeśli planujesz położyć dywan pod stołem, upewnij się, że jest on na tyle szeroki, aby pomieścić krzesła po odsunięciu. Jeśli w pokoju nie ma miejsca do siedzenia, na przykład w sypialni, rozważ zastosowanie chodników zapewniających wygodę pod stopami.

Paleta kolorów dywanów

Zdaniem projektantów, dywany możemy porównać do dzieł sztuki, które nie wiszą na ścianach jak w przypadku tradycyjnych obrazów, lecz leżą na podłodze. Jasny kolor lub ciekawy wzór podkreślają to, co najlepsze w spokojniejszych odcieniach, takich jak szarość i beż. Chcesz odważny i kolorowy dywan do korytarza? Nie ma problemu. Ponieważ w korytarzu i przedpokoju zazwyczaj znajduje się minimalna ilość mebli, dlatego możesz iść na całość i postawić na wielokolorowy wzór geometryczny, zygzak, czy abstrakcyjny motyw. A co z pokojami, które mają już dużo kolorów, np. pokój dziecięcy? Wybierz dywan w neutralnych kolorach.

Jaki rozmiar dywanu potrzebujesz?

Zakup dywanu, którego rozmiar nie jest odpowiedni do wnętrza może całkowicie popsuć jego estetykę. Dlatego też dobór odpowiedniego rozmiaru dywanu ma bardzo duże znaczenie podczas odświeżenia wyglądu pomieszczenia. Większość projektantów wnętrz kieruje się prostą zasadą: im większy pokój, tym większy dywan. Na przykład, jeśli myślisz o dodaniu dywanika do przestronnego pokoju gościnnego, a Twoim celem jest postawienie na nim wszystkich mebli, wybierz większy dywan. Pamiętaj, że przynajmniej przednie nogi wszystkich mebli powinny wygodnie leżeć na krawędziach dywanu. Jeśli posiadasz mniejszy salon, rozważ mniejszy dywan i umieść go bezpośrednio pod stolikiem do kawy.

Jaki jest najważniejszy czynnik przy wyborze dywanu?

Ostatecznie, kupując dywan, wiesz, co jest najważniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Chociaż istnieje wiele czynników, które odgrywają rolę w Twojej decyzji, takich jak cena, rozmiar, kolor i materiał, tylko Ty decydujesz o tym, co Cię interesuje. Czy starasz się nie przekraczać budżetu? Rozważ dywan syntetyczny wykonany maszynowo. Dla tych, którzy cenią sobie wyższą jakość, najlepszym wyborem będzie dywan ręcznie tkany lub z domieszką wełny. Czy komfort przemawia do Twojego osobistego gustu? Dywan z wysokim włosiem to najlepszy wybór.Dodaj komentarz

3 + osiem =